نام: آيشواريا راي
تاریخ تولد:1 نوامبر 1973
محل تولد:کارناتای ،هند
شغل: بازيگر باليوود
دارنده مقام اولmiss word (ملكه زيبائي) سال 1994پدر: وريندا رای


قد: ۱۷۰ سانت


نام مستعار: آش؛ آيشو؛ ملکه باليوود


حرفه: مدل . بازيگر


تعداد آثار: ۳۳


آولين فيلم: نقش رانی در «مماگارو»۱۹۹۱


آخرين فيلم: در«ميستر آف سپيکس»۲۰۰۵ نقش تيلو


اطلاعات شخصی:


-او را با چشمان سبز و آبی اش می شناسند.


-مدتی نامزد سلمان خان بود.


-بانوی شايسته سال ۹۴ در جهان است.


-برادری به نام «آديتيا راي» دارد.


-دوست صميمی «پريتی زينتا» می باشد.


-اولين بازيگر زن هندی است که در فستيوال کن يکی از داوران بود.


-ظرف هفت سال بيش از ۵۰ کلیپ موسيقی بازی کرده است.


-بالاترين دستمزد را در بين بازيگران زن باليوود دريافت می کند.


-کلکسيون ساعت مچی دارد.


-برای کشورهای خاورميانه نماد تبليغاتی شرکت کوکاکولا می باشد.


-از ۲۰ سالگی يعنی از سال ۹۴ تا کنون بيش از ۵۰ جايزه معتبر دريافت کرده است.


-در سال ۲۰۰۳ از سوی مجله «هال» جذاب ترين زن سال شناخته شد و در کنار بزرگانی چون نيکول کيدمن؛ کاترين زتاجونز و گوئيت پالترو قرار گرفت

او با معیار زیبا شناسی ستارگان سینما می تواند یک سر و گردن بالاتر از همه قرار بگیرد و این جای تعجب نیست که نه تنها در هند بلکه در کشورهای اروپایی و آمریکایی نیز بارها تصویرش روی جلد مجلات رفته است.دانش آموخته سانتا کروز مومبای که هنگام تحصیل شاگرد اول محسوب می شد.
رای اگر چه بیش از بازیگری به خاطر ربودن عنوان ملکه شایسته هند و بعد از آن بانوی شایسته جهان در چشم همگان آشنا شد اما هیچ گاه قدرت بازیگری اش زیر چهره اش سر تسلیم فرود نیاورده است.
نامزدی نا فرجام و پر دردسرش با دو ستاره بالیوود یعنی سلمان خان و و ویوک اوبروی و جنجالی که سر همین مسئله آفرید می توانست موید این نکته باشد که او هنوز هم چون دوران کوردکی ،پسر ها را زیر یوغ خود قرار می دهد و افسارشان را به دست می گیرد.


یک دختری با چشمان سبز که کارنامه ای درخشان از چهره اش دارد . دختری که می خواست در رشته ای از شاخه های پزشکی فعالیت کند با دست تقدیر به یک سوپر استار بدل می شود و قله های موفقیت را یکی پس از دیگری طی می کند . رای با بازی در اثری از مانی رانتام با نام Iruvar در سینما ها پا می گذارد اما تا مدتها بعد شانس این نمی یابد که هنر بازیگرایش را به نمایش بگذارد . ساله چون عروسک پشت ویترین گیشه ها را فتح می کرد اما ناگهان با بازی در تال کنار اکشی خانا و هم دل دچو که صنم کنار آجی دوگان و سلمان خان طعم پیروزی را می چشد . از آن روز او به یک بازیگر قدرتمند تبدیل شد که هر اثرش یک موفقیت و هر موفقیتش یک تجربه تکرار نشدنی در صنعت بالیوود است.آیشواریا امسال با پسر آمیتا باچان(وی جی) ازدواج کرد ویک عروسی مفصل نیز برپا کرد.


رشته های مورد علاقه او داروسازی و جانورشناسی بود اما سرانجام رشته معماری را انتخاب کرد و وارد کالج راهیجا شد. ایشوریا درکنار تحصیل به عنوان مدل تبلیغاتی کارش را آغاز کرد و به خاطر زیبایی اش خیلی زود معروف شد. او برای شرکت در آگهی های تجاری شرکت پپسی کولا دستمزد زیادی دریافت کرد. به همین دلیل درس را نیمه کاره گذاشت و تمام وقت خود را بر این کار متمرکز نمود . او در سال 1991 در فیلمی بازی کرد که چندان موفق نبود. در سال 1994 به عنوان دختر شایسته جهان شرکت کرد و عنوان " دختر جهان 94" را کسب نمود این موفقیت های پی در پی موجب شد که در کشورش مورد استقبال قرار گرفته و مورد توجه فیلمسازان قرار گیرد. اولین فیلمش در سال 1997 به نام Iruvar "زوج" بود . پس از ان در فیلمهای مختلف دیگری نظیر تو مالک قلب من هستی، مستقیم از قلب، داستانهای عشق، آلبلا، Devdas ، قلبی از طلا، یک کلمه نگو ، عروس و تعصب و Khakee بازی کرد. او تا به حال چهار بار کاندیدای جایزه "فیلم فر" شده و دوبار هم آن را دریافت نموده و دوبار نیز برنده جایزه بهترین بازیگر زن از جشنواره بین المللی فیلم هند شده است و طی سالهای کاری اش بیش از 50 جایزه دریافت کرده است. او مدت دو سال با سلمان خان بازیگر معروف هندی نامزد بود اما این نامزدی به هم خورد و ایشوریا بعدها در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که دیگر به دلایل شخصی نمی خواهد در هیچ فیلمی با او همبازی باشد. در سال 2003 بر سر صحنه فیلمبرداری Khakee ، دچار شکستگی زانو ظد. علت ان از کنترل خارج شدن فرمان از دست یکی از بدلکاران و اصابت ماشین او به ایشوریا بود . در سال 2003 ، مجله "Hello " نام او را به عنوان نفر اول در لیست زیباترین و جذابترین زنان سال ثبت کرد. بازیگران مشهوری چون نیکول کیدمن، کاترین زتا جونز و گوینت پالترو در رده های بعد از او قرار داشتند. ایشوریا اولین بازیگر زنی را که در عمرش ملاقات کرد، "رخا" بازیگر قدیمی هندی بود. او در ان زمان مدرسه می رفت اما در آگهی های تجاری هم بازی میکرد. این بازیگر قدیمی او را به ادامه کارش تشویق کرد و ایشوریا از آن زمان او را یکی از بهترین بازیگران زن هندی می داند. ایشوریا و امیرخان تنها بازیگرانی هستند که در آگهی های تجاری هر دو شرکت معروف پپسی کولا و کوکاکولا شرکت کرده اند . به گفته خود ایشوریا ، او در روز پیشنهاد بازی حداقل در دو فیلم را دریافت می کند. شاهرخ خان از او دعوت کرد تا در فیلم Asoka همبازی او باشد اما کارگردان قبول نکرد زیرا می خواست از بازیگری استفاده کند که تا به حال رل مقابل شاهرخ خان را بازی نکرده است. به ایشوریا پیشنهاد بازی در یکی از فیلمهای جیمز باند را نیز داده اند فیلم عروس و تعصب با حضور او محصولی از آمریکا و انگلستان است. به تازگی بازی در The heart of india را به پایان رسانیده و خود را برای بازی در Chaos "در کنار مریل استریپ و رابرت دنیرو " ، شگفتی "در کنار برندان فریزر بازیگر مومیایی" و Mistress of spices "محصول انگلستان حاضر است" بدون شک بازی در کنار بازیگران بزرگی چون مریل استریپ ، رابرت دنیرو و ... برای ایشوریا موفقیت بزرگ و بی سابقه ای در هالیوود به شمار می رود.

و اینکه ایشوریا اولین بازیگر زن هندی است که جزء داوران جشنواره هند است. اولین بازیگر زن هندی است که مجسمه اش در موزه مادام توسوی فرانسه ساخته و نصب شده است. نماینده شرکت سازنده ساعت های لونژین از سال 1999 تا کنون است. طی هشت سال کار در بالیوود در بیش از پنجاه موزیک ویدئو شرکت داشته است. اولین بازیگر هندی است که تصویرش روی جلد مجله "تایم" و در مجله "رولینگ استون" چاپ شده است. کلکسیون ساعت و جواهرات دارد اما کمتر از آنها در محافل استفاده می کند. گرانقیمت ترین بازیگر زن در بالیوود است و نامش در سال 2004 در کتاب رکوردهای جهان، گینس به ثبت رسیده است. قبل از شهرت، در امتحانات انتخاب دوبلور در تلویزیون شرکت کرد اما رد شد. صمیمی ترین دوستش در بالیوود، پریتی زینتا است. در نوجوانی به مدت پنج سال در کلاس های حرکات موزون و موسیقی تعلیم دیده است. رنگ چشمانش میان آبی و سبز است. اولین بازیگر زن هندی است که توسط هالیوود دعوت به همکاری شده است.