استقبال خوب دوستداران سینما از فیلم سینمایی ˝42˝ با نقش*آفرینی هریسون فورد، بازیگر شناخته شده و سرشناس آمریکایی در نخستین هفته اکران این فیلم، تهیه کنندگان آن را به موفقیت این درام زندگی نامه ای در گیشه بسیار امیدوار کرد.منتقدان سینما پیش بینی می کنند فروش درام زندگی نامه ای "42" به نویسندگی و کارگردانی برایان هگلند در نخستین هفته اکرانش از مرز 20 میلیون دلار عبور کند.

فیلم "42" محصول کمپانی لجندری پیکچرز، روایتی تازه از زندگی جکی رابینسون، اولین بازیکن سیاه پوست است که در روز 15 ماه آپریل سال ۱۹۴۷ میلادی در لیگ برتر بیسبال ایالات متحده و در تیم بروکلین داجرز شروع به بازی کرد. رابینسون در حالی بازی خود را این تیم آغاز کرد که پذیرش این مسئله از سوی جامعه و دیگر بازیکنان تیم ممکن نبود و بازیکنان سفیدپوست بروکلین داجرز علیه هم تیمی جدید خود، رفتاری بسیار خشن و شدید اتخاذ کردند و به راحتی او را در گروه خود قبول نکردند.

در درام "42" چادویک بوسمن در نقش جکی رابینسون و هریسون فورد ایفاگر نقش رئیس باشگاه بروکلین داجرز است. او پس از یک گفتگوی سه ساعته با رابینسون و قانع کردن او برای اینکه به خشونت ها پاسخ ندهد، قانون استخدام نکردن بازکنان سیاه پوست را زیر پا گذاشته، مجبور است یک تنه فشارهای جامعه نژادپرست را تحمل کند و...

چادویک بوسمن درباره نقش و شخصیت جکی رابینسون می گوید: "همزمان از وجود مارتین لوتر کینگ و جکی رابینسون اطلاع یافتم. وقتی در مورد حقوق مدنی صحبت می کنیم، تاثیر آنها تقریبا برابر است."

بوسمن می افزاید: "این مسئولیت بر دوش جکی بود و تا مدتی آن را به تنهایی حمل کرد. قبل از اینکه دیگران به او کمک کنند. آن چیزی که او شروع کرد هنوز کاملا تمام نشده است. اژدهای نژادپرستی کاملا سربریده نشده اند و با اینکه آن را کمی رام کرده ایم، ولی همواره در کمین است و ما باید به مبارزه خود ادامه دهیم."

به نوشته یورونیوز، هریسون فورد نیز درباره اهمیت شخصیت جکی رابینسون در تاریخ آمریکا معتقد است: "از عهده نژادپرستی برآمدیم و وضعیت را تغییر دادیم. فهمیدیم که در اشتباهیم و با قدرت این دو مرد، اوضاع بهبود یافت. ولی هنوز کارهایی باید انجام شود و تغییراتی صورت گیرد. فکر می کنم اگر این تحول در بیسبال انجام نشده بود و با درنظر گرفتن زمانی که این اتفاق روی داد، جنبش حقوق مدنی سال*ها عقب می ماند."

برایان هگلند پیش از "42"، نگارش فیلمنامه*های آثار مطرحی همچون "رودخانه مرموز"، "مردی در آتش"، "رابین هود" و "محرمانه لس آنجلس" در کارنامه سینمایی خود دارد.

هریسون فورد، چادویک بوسمن، نیکول بهری، کریستوفر ملونی، رایان مریمن، لوکای بلک، آلن تدیک، آندرو هلند، تی.آر.نایت، توبی هاس، مکس گیل، برد بایر و جیمز پیکنز بازیگران فیلم سینمایی 42 هستند.

گفتنی است، از سال ۲۰۰۴ میلادی سازمان لیگ بیسبال آمریکا روز 15 ماه آپریل را "روز جکی رابینسون" نامگذاری کردند و از سال ۱۹۹۷ میلادی نیز دیگر شماره ۴۲ به هیچ بازیکنی اعطا نمی شود.

-------------

منبع: هنرآنلاین