ویگو مورتنسن بازیگر میانسال سینما هم به جمع فیلمسازان می پیوندد. اولین فیلم بلند سینمایی او در مقام کارگردان، «گیرندگان اسب ها» نام دارد.این بازیگر با اعلام خبر قرار گرفتن در پشت دوربین فیلم برداری، می گوید چندین سال است که می خواهد به جرگه فیلم سازان بپیوندد.

اولین فیلم سینمایی مورتنسن در مقام کارگردان، بر اساس قصه کتاب پرخواننده ماری ساندوز به همین نام ساخته می شود. این کتاب سال 1957 منتشر شد.

قصه افسانه ای این کتاب درباره یک نوجوان است که در قرن هجدهم میلادی زندگی می کند. او که الک نام دارد، یک بومی آمریکایی است.

هدف اصلی الک نوجوان این است که جایگاه خودش را در بین جمع خانواده و اعضای قبیله اش پیدا کند. او که می خواهد تبدیل به یک سلحشور بزرگ شده و برای خانواده اش افتخار کسب کند، باید یکی از دشمنان قبیله اش را به قتل برساند.

اما الک علاقه ای به ارتکاب یک قتل ندارد، حتی اگر قرار بر از بین بردن دشمن باشد. عمل قتل چیزی است که باعث آزار، ناراحتی و بیماری او می شود.

قصه کتاب ماری ساندوز پرسش هایی را درباره اخلاقیات، اعتقادات قبیله ای، تعصب و افتخار مطرح می کند و خواننده کتاب را به فکر کردن درباره این موضوعات دعوت می کند.

ویگو مورتنسن می گوید فیلم او هم همین پرسش ها را برای تماشاگران فیلم مطرح خواهد کرد و در پایان ماجراها، او را با سئوالاتی که در ذهن دارد راهی خانه خواهد کرد.

مورتنسن چند هفته قبل کار نگارش فیلم نامه اقتباسی «گیرندگان اسب» را به تنهایی به پایان رساند. او در گفت وگویی با گاردین می گوید:« این قصه، حال و هوایی عمومی و همگانی دارد و می تواند در هر زمان و مکانی اتفاق بیفتد. خط اصلی قصه در این باره صحبت می کند که چگونه یک سری فشارهای عمومی و اجتماعی، می تواند باعث خلق خشونت شده و آن را توجیه هم کند.»

هنوز معلوم نیست وی کلید فیلم برداری اولین فیلم سینمایی خود در مقام کارگردان را چه زمانی خواهد زد. «گیرندگان اسب» با هزینه ای 30 میلیون دلاری تهیه می شود.

مورتنسن که اهل نیویورک است، در کنار بازی در فیلم های مردم پسندی مثل مجموعه اکشن ماجراجویانه «ارباب حلقه ها» ،در فیلم های مستقلی مثل «قول های شرقی» ، «تاریخ خشونت» و «جاده» هم بازی کرده است.


-------------


منبع: فارس