مایکل ردفورد کارگردان بریتانیایی پس از سه سال مجادله مالی با تهیه کننده فیلم «قاطر» حاضر نشد اسم خود را به عنوان کارگردان روی این فیلم بگذارد.


«قاطر» (La Mula) تولید مشترک اسپانیا و بریتانیا داستانی از عشق در دوران جنگ همین طور داستان یک حیوان چهارپا گوش دراز و یک دنده است که در دوران جنگ داخلی خونبار در اسپانیای دهه 1930 در میادین جنگ پرسه می زند.

با این حال، «قاطر» که به تازگی اکران شده کارگردان ندارد، چرا که مایکل ردفورد بریتانیایی حاضر نشد اسم خود را به فیلمی بدهد که یکی از فیلمنامه نویسانش بود و بخش زیادی از آن را هم کارگردانی کرد.

ردفورد که سال 1994 برای فیلم «پستچی» درباره پابلو نرودا شاعر شیلیایی برنده جایزه بفتا و نامزد جایزه اسکار شد، چند روز پیش از پایان فیلمبرداری «قاطر» از این پروژه جدا شد.

سکان د لا روشا یکی از بازیگران اصلی فیلم گفت: «فکر می کردیم فقط چند روز مانده و او برمی گردد و کار را تمام می کند.»

در عوض یک کارگردان با لهجه فرانسوی در بالاکلاوا جایگزین ردفورد شد. پس از آنکه ردفورد به خاطر مسائل مالی از پروژه کنار کشید، سباستین گروست توسط آلخاندرو فراده، تهیه کننده اسپانیایی فراخوانده شد تا کار را به پایان برساند.

د لا روشا به روزنامه ال پائیس گفت: «ناگهان فیلمی انسان گرا که از آزادی در بحبوحه یک جنگ داخلی می گوید، درگیر جنگ داخلی خود شد. ردفورد بسیار خوب ما را هدایت کرد. بریتانیایی های فیلم گریه کنندگان به خانه هایشان رفتند، چون به لحاظ احساسی کاملا درگیر فیلم شده بودند.»

نبرد سختی که اکتبر 2009 سر صحنه فیلمبرداری «قاطر» در اندلس آغاز شد، بیش از سه سال طول کشید و به نبرد قانونی در مادرید، لندن و دوبلین و اتهام افترا، دروغ گویی و خباثت منجر شد.

این نبرد ظاهرا با برد برابر با باختِ آلخاندرو فراده به پایان رسید. او در نهایت توانست نسخه ای از «قاطر» را اکران کند، هرچند فیلم در سه هفته اول اکران در اسپانیا به فروش متوسط 426 هزار یورو دست پیدا کرد که یکی از کمترین میزان فروش برای ستاره آن ماریو کاساس است. فراده گفت او چهار میلیون یورو از پول خود را در اختیار گروه تولید قرار داد.

منبع: مووی مگ