کریستن کرولاین دانس Kirsten Caroline dunst در 30 آوریل در ایالت نیو جرسی به دنیا آمد مادرش Lenz (پزشک) و پدرش Klaus ( مجری خدمان پزشکی) است. حدود 4 سال بعد از تولدش، برادرش Christian متولد شد و خانواده اش را کامل کرد . والدینش یک جدایی بلند مدت داشتند و سرانجام زمانی کهkirsten سیزده ساله بود به طور رسمی از هم جدا شدند.
kirsten مسیر شهرت را با مدل خاص یا Elite شدن در سن 4 سالگی شروع کرد. سپس راهش را از طریق مدلینگ و انجام پیامهای بزرگانی و نقش های کوچک در فیلم های سینمایی و تلویزیونی ادامه داد تا زمانیکه سرانجام فرصت بزرگ او فرا رسید . نقش کلادیا ، خون آشام جوان در فیلم مصاحبه با روح آشام شهرت و اعتبار دایمی اش را به عنوان هنرپیشه 13 سالگی به دست آورد kirsten در سن 19 سالگی به اندازه کافی کار برای دوره حیاتش انجام داده.
kirsten فارغ التحصیل دبیرستان است و همچنین فارغ التحصیل رشته رقص هم هست. او قصد ادامه تحصیل در رشته ادبیات را داشت اما حرفه بازیگری را ادامه داد و همراه با مادر ، برادر کوچکش و حیوانات اهلی اش به کالیفرنیا رفت و در آنجا یک شرکت تولیدی با مادرش به راه انداختند.
اما فیلمی را که او را به یک هنرپیشه تراز اول هالیوود مبدل کرد فیلم مرد عنکبوتی بود او در این فیلم نقش lj را به عهده داشت او در این فیلم نقش هنرپیشه اول زن را برعهده دارد

بازیگری كه هواداران مرد عنكبوتی او را تا ابد در نقش «مری جین» به یاد خواهند آورد ...
«كرستن كارولین دانست» (Kirsten Caroline Dunst) (که در ایران با نام های"کیریستین دانست"، "کریستن دانست"، " کرستین دانست" و "کریستین دانست" هم شناخته میشود) یك بازیگر، خواننده و مدل آمریكایی است كه در تاریخ 30 آوریل 1982 دیده به جهان گشود.

او حرفه بازیگری خود را از سنین بسیار پایین و با آگهی های تلویزیونی آغاز كرد. سپس در فیلم كوتاه Oedipus Wrecks ساخته «وودی آلن» كه برای مجموعه "داستان های نیویورك" (1989) ساخته شده بود، حضور یافت. مدتی بعد نیز در فیلم The Bonfire of the Vanities در نقش دختر «تام هنكس» ظاهر شد. او همینطور در مجموعه "پیشتازان فضا: نسل بعدی" (Star Trek: The Next Generation) نیز حضور داشته است. او در 12 سالگی نقش خون آشامی به نام «كلودیا» (Claudia) را در فیلم مشهور "مصاحبه با خون آشام" (1994) بازي كرد و با بازیگران نام آشنایی همچون «تام كروز» و «برد پیت» همبازی شد و نامش را بر سر زبان ها انداخت.

این نقش آفرینی برای او نامزدی بهترین بازیگر مكمل در مراسم "گلدن گلوب" (Golden Globe Awards) را به ارمغان آورد. او در همین سن در فیلم های "زنان كوچك" و "جومانجی" ایفای نقش نمود. بعد از نقش های مكمل در سریال ها و فیلم های "ای. آر" (1996)، "سگ را بجنبان" (Wag The Dog) (1997) ، "سربازان كوچك" (1998) و The Virgin Suicides ، دانست به فیلم های كمدی و درام روی آورد. فیلم هایی چون "زیبای تمام عیار" (1999) ، Bring It On ، "تمومش كن" (Get it Over) و "دیوانه/زیبا" (Crazy/Beautiful) (هردو محصول سال 2001).

او با ایفای نقش «مری جین واتسون» (Mary Jane Watson) در تریلوژی «مرد عنكبوتی» ساخته «سام ریمی» شهرت جهانی پيدا كرد و به بهترین موفقیت دوران حرفه ایش دست یافت ( مري جين دختر مورد علاقه «پیتر پاركر» بود كه «توبی مگوایر» نقشش را بازی میكرد) او بخاطر نقش مري جین نقد های مثبتی دریافت كرد.

لازم به ذكر است كه فیلم نخست «مرد عنكبوتی» در هفته اول اكرانش 114 میلیون دلار فروش داشت (فروش كل این فیلم نیز 822 میلیون دلار شد) و ركوردهای زیادی را در زمان خودش جابجا كرد و و بار دیگر ژانر فیلم های ابرقهرمانی را احیا نمود. بعد از این موفقیت ، او در سال 2003 در فیلم Levity ایفای نقش كرد و در همان سال در فیلم "لبخند مونا لیزا" نیز ایفای نقش نمود كه این فیلم نقد های بسیار بدی نیز دریافت كرد.

تا اینكه او در سال 2004 بار دیگر در نقش مری جین واتسون در قسمت دوم فیلم "مرد عنكبوتی" ظاهر شد (فروش كلی این فیلم 783 میلیون دلار بود و دومین فیلم پرفروش سال لقب گرفت). منتقدین هم بسیار از "مرد عنكبوتی 2" استقبال كردند به طوریكه «راجر ایبرت» منتقد برجسته سینما آن را "بهترین فیلم ابرقهرمانی كه در تمام عمرم دیده ام" لقب داد!
دانست پس از آن بیشتر در فیلم های اكثر كمدی/رومانتیك ظاهر شد. فیلم هایی همچون: "ویمبلدون" (2004) و "درخشش ابدی یك ذهن پاك" (Eternal Sunshine of the Spotless Mind) (كه فیلمی تحسین شده به كارگردانی «میشل گوندری» بود و در آن دانست با «جیم كری» و «كیت وینسلت» همبازی شد ) و البته "ماری آنتوانت"(2006).


او در سال 2005 در كنار «ارلاندو بلوم» در فیلم "الیزابت تاون" ایفای نقش نمود. نویسنده و كارگردان این فیلم «كامرون كرو» بود. این فیلم ، بهترین فیلم جشنواره "تورنتو" شناخته شد. دانست گفته كه كار كردن با كرو بسیار سخت و لذتبخش بوده است. این فیلم نقد های مختلفی از سوی منتقدین دریافت كرد .و البته از یاد نبریم كه خانم دانست در سال 2007 برای بار آخر نقش مری جین واتسون را درفیلم "مرد عنكبوتی 3" بازی كرد. این فیلم 891 میلیون دلار فروش داشت كه موفق ترین فیلم این سری از نظر تجاری محسوب میشود اما نسبت به دو قسمت قبلی خود با واكنش منفی و سرد منتقدین و هواداران مرد عنكبوتی مواجه شد. در ضمن دانست هم مثل توبي مگواير، وقتي فهميد كه سام ريمي از پروژه "مرد عنكبوتي 4" كنار كشيده اعلام كرد كه ديگر حاضر نيست در فيلم هاي مرد عنكبوتي حضور داشته باشد. او در سال 2008 در كنار «سایمون پگ» در فیلم "چطور دوستان خود را از دست دهیم و دشمنان جدیدی به دست آوریم" بازی كرد و بعداً اعلام كرد كه تنها بخاطر حضور پگ در این فیلم پروژه را قبول كرده است.
در 2010 ، دانست كارگردانی فیلم كوتاه "حرامزاده" (Bastard) را بر عهده گرفت و این فیلم در جشنواره فیلم "تریبیكا" (Tribeca Film Festival) بعنوان بهترین فیلم شناخته شد. او سپس در فیلم "تمام چیزهای خوب" (All Good Things) محصول سال 2010 در كنار "رایان گاسلینگ" ایفای نقش نمود. این فیلم نقد های قابل قبولی را دریافت نمود و در مجموع 640 هزار دلار فروش داشت.
بزرگترين موفقيت هنري دانست وقتي به دست آمد كه او بخاطر بازی در فیلم "ملانكولیا" (Melancholia) ساخته «لارس فون تریر» برنده جایزه بهترین بازیگر زن از دو جشنواره های فیلم "كن" و"ساترن" در سال 2011 نیز شد.گزارش شده كه او در حال حاضر فیلم "شهرها" (Cities) را در برنامه خود دارد كه بازیگرانی همچون «كلایو اوون» و «ارلاندو بلوم» در آن حضور دارند. البته او فیلم های دیگری را نیز در دست كار دارد ولی این فیلم از همه مهمتر به حساب می آید. این فیلم در سال 2014 اكران خواهد شد.
موسیقی

او در سال 2001 فعالیت خوانندگی خود را با دو آهنگ كه در فیلم "تمومش كن" خوانده بود شروع كرد. او همچنین یك آهنگ جاز بنام "پس از آنكه تو رفتی" (After You've Gone) را برای تیتراژ پایانی فیلم The Cat's Meow خواند. او در فیلم "مرد عنكبوتی 3" نیز دو ترانه خواند (یكی در تئاتر موزیكال و دیگری در یك كلوب جاز) او همچنین در آلبوم آهنگ «جیسون شوارتزمن» هم مشاركت داشته است.زندگی شخصی


دانست در ایالت نیوجرسی به دنیا آمد . مادر او «آینز» (Inez) و پدرش «كلاوس دانست» (Klaus Dunst) نام داشت. او یك برادر كوچك تر از خود با نام «كریستین» (Christian) نیز دارد كه در سال 1987 به دنیا آمد. پدر او به در خدمات پزشكی فعالیت میكرد و مادرش نیز بازیگر بوده. پدر دانست آلمانی با اصلیت هامبورگی استو مادرش هم كه در از تبار آلمانی و سوئیسی. دانست در سال 2011 تابعیت آلمانی نیز گرفت و در حال حاضر شهروند ایالات متحده و همچنین آلمان است. او تا سن یازده سالگی در نیوجرسی زندگی میكرد تا اینكه پدر و مادرش از هم جدا شدند و او به همراه مادر و برادرش به لوس آنجلس رفتند.
او در سال 2008 به دلیل افسردگی در كلینیكی بستری شد ولی سریعاً خوب شد و آنجا را ترك كرد. میگویند او به خاطر فشاری كه به او به عنوان بازیگری مشهور و همچنین شایعاتی كه همیشه در هالیوود وجود دارد ، افسرده شده بوده ( اين در حالیست كه دانست زندگی نسبتاً آرامی را در میان بازیگران زن هالیوود دارد) دانست در حال حاضر با بازیگری به نام «گرت هدلاند» (Garrett Hedlund) كه در فیلم on the Road با دانست همبازی بود، نامزد كرده.


فیلم شناسی:


 1. Sweet Relief (2009) (announced) .... Marla Ruzicka
 2. All Good Things (2009) (filming)
 3. How to Lose Friends & Alienate People (2008) (post-production) .... Alison Olsen
 4. Tangled Web: The Love Triangles of Spider-Man 3 (2007) (V) .... Mary Jane Watson
 5. Spider-Man 3 (2007) .... Mary Jane Watson


 1. ... aka Spider-Man 3: The IMAX Experience (USA: IMAX version)
 2. Marie Antoinette (2006) .... Marie Antoinette
  ... aka Marie Antoinette (France)
 3. Elizabethtown (2005) .... Claire Colburn
 4. Wimbledon (2004) .... Lizzie Bradbury
  ... aka Plus belle victoire, La (France)
 5. Spider-Man 2 (2004) .... Mary Jane Watson
  ... aka Spider-Man 2.1 (USA: recut version)
  ... aka Spider-Man 2: The IMAX Experience (USA: IMAX version)
 6. Spider-Man 2 (2004) (VG) (voice) .... Mary Jane Watson
 7. Eternal Sunshine of the Spotless Mind (2004) .... Mary
 8. Mona Lisa Smile (2003) .... Betty Warren
 9. Kaena: La prophétie (2003) (voice: English version) .... Kaena
  ... aka Kaena: The Prophecy (USA)
 10. Levity (2003) .... Sofia Mellinger
 11. The Death and Life of Nancy Eaton (2003) (TV)
 12. Spider-Man (2002) .... Mary Jane Watson
 13. The Cat's Meow (2001) .... Marion Davies
 14. Crazy/Beautiful (2001) .... Nicole Oakley
 15. Get Over It (2001) .... Kelly Woods
  ... aka Get Over It! (USA: promotional title)
 16. Deeply (2000) .... Silly
  ... aka Deeply (Germany)
  ... aka Sur fond d'océan (Canada: French title)
 17. Bring It On (2000) .... Torrance Shipman
 18. Luckytown (2000) .... Lidda Doyles
 19. The Crow: Salvation (2000) .... Erin Randall
  ... aka The Crow III - Tödliche Erlösung (Germany: DVD title)
 20. All Forgotten (2000) .... Zinaida
  ... aka Lover's Prayer (USA)
 21. Savage Garden: Superstars and Cannonballs: Live and on Tour in Australia (2000) (V) (uncredited) .... Girl on Subway ("I Knew I Loved You")

 22. Dick (1999) .... Betsy Jobs
  ... aka Dick, les coulisses de la Page Rankingésidence (France)
 23. Drop Dead Gorgeous (1999) .... Amber Atkins
  ... aka Gnadenlos schön (Germany)
 24. The Virgin Suicides (1999) .... Lux Lisbon
  ... aka Sofia Coppola's the Virgin Suicides (USA: complete title)
 25. The Devil's Arithmetic (1999) (TV) .... Hannah Stern
 26. Strike! (1998) .... Verena von Stefan
  ... aka The Hairy Bird (Australia) (Canada: English title: working title)
  ... aka All I Wanna Do (USA: new title)
  ... aka College femminile (Italy)
  ... aka Filles font la loi, Les (Canada: French title)
 27. The Animated Adventures of Tom Sawyer (1998) (V) (voice) .... Becky Thatcher
 28. Small Soldiers (1998) .... Christy Fimple
 29. Fifteen and Pregnant (1998) (TV) .... Tina Spangler
 30. "Stories from My Childhood" .... Alice / ... (2 episodes)
  ... aka Mikhail Baryshnikov's Stories from My Childhood (USA: complete title)
  -
  Alice and the Mystery of the Third Planet (????) TV episode (voice)
  -
  The Snow Queen (????) TV episode (voice)
 31. Wag the Dog (1997) .... Tracy Lime
 32. Anastasia (1997) (voice) .... Young Anastasia
 33. Tower of Terror (1997) (TV) .... Anna Petterson
 34. "Gun" .... Sondra (1 episode, 1997)
  ... aka Robert Altman's Gun
  -
  The Hole (1997) TV episode .... Sondra
 35. "ER" .... Charlie Chiemingo (6 episodes, 1996-1997)
  -
  One More for the Road (1997) TV episode .... Charlie Chiemingo
  - Post Mortem (1997) TV episode .... Charlie Chiemingo
  - Night Shift (1997) TV episode .... Charlie Chiemingo
  - Homeless for the Holidays (1996) TV episode .... Charlie Chiemingo
  - Union Station (1996) TV episode .... Charlie Chiemingo
  (1 more)
 36. "The Outer Limits" .... Joyce Taylor (1 episode, 1997)
  ... aka The New Outer Limits (USA: promotional title)
  -
  Music of the Spheres (1997) TV episode .... Joyce Taylor
 37. True Heart (1997) .... Bonnie
 38. "Touched by an Angel" .... Amy Ann McCoy (1 episode, 1996)
  -
  Into the Light (1996) TV episode .... Amy Ann McCoy
 39. Mother Night (1996) .... Young Resi Noth
 40. The Siege at Ruby Ridge (1996) (TV) .... Sara Weaver
  ... aka Ruby Ridge: An American Tragedy
 41. "CBS Schoolbreak Special" (1 episode, 1995)
  -
  Children Remember the Holocaust (1995) TV episode (voice)
 42. Jumanji (1995) .... Judy Shepherd
 43. Little Women (1994) .... Younger Amy March
 44. Interview with the Vampire: The Vampire Chronicles (1994) .... Claudia
  ... aka Interview with the Vampire (USA: short title)
 45. Greedy (1994) .... Jolene
 46. "Star Trek: The Next Generation" .... Hedril (1 episode, 1993)
  ... aka Star Trek: TNG (USA: promotional abbreviation)
  -
  Dark Page (1993) TV episode .... Hedril
 47. "Sisters" .... Kitten Margolis (2 episodes, 1993)
  -
  The Land of the Lost Children (1993) TV episode .... Kitten Margolis
  -
  Dear Georgie (1993) TV episode .... Kitten Margolis
 48. Darkness Before Dawn (1993) (TV) .... Sandra Guard (age 8)
 49. High Strung (1991) .... Young Girl
  ... aka Pissed Off (USA: alternative title)
 50. "Loving" (1983) TV series .... Young Child (unknown episodes, 1990-1991)
 51. The Bonfire of the Vanities (1990) .... Campbell McCoy
 52. "Saturday Night Live" .... George Bush's Granddaughter / ... (2 episodes, 1988-1990)
  ... aka NBC's Saturday Night (USA: first season title)
  ... aka SNL (USA: informal title)
  ... aka SNL 25 (USA: alternative title)
  ... aka Saturday Night (USA: second season title)
  ... aka Saturday Night Live '80 (USA: sixth season title)
  -
  Ed O'Neill/Harry Connick Jr. (1990) TV episode .... Girl in Bizilady Commercial
  -
  Demi Moore/Johnny Clegg & Savuka (1988) TV episode (uncredited) .... George Bush's Granddaughter

 53. Majo no takkyûbin (1989) (voice: English version) .... Kiki
  ... aka Kiki's Delivery Service (USA)
  ... aka The Witch's Express Mail (literal title)
 54. New York Stories (1989) (uncredited) .... Lisa's Daughter