مسئولان برگزارکننده این دوره از مراسم اهدای جوایز لوکسِ پارلمان اروپا، روز گذشته در جریان نشست مطبوعاتی معرفی آثار حاضر در بخش «روزهای ونیز» هفتادمین دوره جشنواره فیلم ونیز، اسامی ۳ نامزد نهایی دریافت جایزه بهترین فیلم این مراسم سالیانه اروپایی را اعلام کردند.

بنابر گزارش هالیوود ریپورتر، فیلم سینمایی «عسل» (Honey) به کارگردانی والریا گالینو که محصول مشترک دو کشور اروپایی فرانسه و ایتالیا است، یکی از ۳ نامزد نهایی معرفی شده است که برای دریافت جایزه بهترین فیلم مراسم اهدای جوایز لوکسِ پارلمان اروپا در سال ۲۰۱۳ میلادی به رقابت می پردازد.

فیلم سینمایی «فروپاشی محفل از هم گسسته» (The Broken Circle Breakdown) به کارگردانی فلیکس فن گرونینگن از بلژیک و «غول خودخاوه» (The Selfish Giants) به کارگردانی کلیو بارنارد از انگلستان نیز دیگر آثار حاضر در فهرست نهایی دریافت جایزه بهترین فیلم لوکسِ پارلمان اروپا در سال ۲۰۱۳ میلادی است.

فیلم های سینمایی مطرح و برجسته ای مانند «خورد خوابیرن مردن» (Eat Sleep Die) به کارگردانی گابریلا پیشلر (سوئد)، «در شکوفه» (In Bloom) به کارگردانی نانا اکتیمیشویل و سایمون گروب (گرجستان، آلمان و فرانسه)، «دایره ها» (Circles) به کارگردانی سردان گلوبوویچ (صربستان، آلمان، فرانسه، اسلونی و کرواسی)، «زیبای بزرگ» (The Great Beauty) به کارگردانی پائولو سورنتینو (ایتالیا و فرانسه)، «طاعون» (The Plague) به کارگردانی نئوس بالاس (اسپانیا)، «اوه پسر» (Oh Boy) به کارگردانی جان اوله گرستر (آلمان) و «دژ» (Fortress) به کارگردانی لوکاس کاکس و کایرا تاسوسکا (جمهوری چک) نیز دگیر نامزدهای دریافت جایزه بهترین فیلم مراسم اهدای جوایز لوکسِ پارلمان اروپا در سال ۲۰۱۳ میلادی بودند که موفق به قرارگرفتن در بین ۳ نامزد نهایی دریافت این جایزه مهم و معتبر اروپایی نشدند.

برنده جایزه لوکسِ پارلمان اروپا هر ساله با رای تمامی اعضای پارلمان اروپا انتخاب می شود. همچنین برنده این مراسم در تاریخ ۱۱ دسامبر (۲۰ آذر) پاییز سال جاری طی در شهر استراسبورگ معرفی می شود.

جایزه لوکس پارلمان اروپا در سال ۲۰۰۷ میلادی و با هدف شکستن مرزهای زبانی این قاره راه اندازی شده است.
سه فیلم نامزد نهایی جایز لوکس پارلمان اروپا مجهز به زیر نویس ۲۴ زبان رسمی قاره اروپا می شوند و در سینماهای ۲۸ کشور عضو پارلمان اروپا به نمایش در می آیند.


منبع:سینما پرس