زاده:۱۴ مهٔ ۱۹۵۲ ‏(۶۱ سال) شیکاگو, ایلینوی
ملیت :ایالات متحده آمریکا
زمینه فعالیت:کارگردانی، نویسندگی، تهیه کنندگی فیلم
سال*های فعالیت:۱۹۸۷ تا کنون
همسر(ها):مری الن تراینور ۲۰۰۰-۱۹۸۰
لزلی هاتر زمه کیس -۲۰۰۱


رابرت زمه کیس (به انگلیسی: Robert Zemeckis)‏ (زاده ۱۴ می ۱۹۵۲) یک کارگردان آمریکایی برنده جایزه اسکار است.


حرفه

رابرت زمه کیس دوره کارگردانی اش را با دو فیلم کمدی آغاز کرد. (می خواهم دستت را بگیرم (۱۹۷۸) و ماشین های مصرف شده (۱۹۸۰)-)
سپس فیلم Romancing the Stone را ساخت که برای او دروازه ای بود به سوی فیلم هایی که بعداً ساخت. فیلم های هیجانی و تخیلی.
دومین فیلم او در زمینه ماجرایی سه گانه بازگشت به آینده هستند.(بازگشت به آینده : قسمت اول(۱۹۸۵) بازگشت به آینده : قسمت دوم (۱۹۸۹) و بازگشت به آینده : قسمت سوم (۱۹۹۰) )
بعد از فیلم فانتزی مرگ از اینجا می آید (۱۹۹۲) زمه کیس موفق ترین فیلم خود فارست گامپ را با بازی تام هنکس ساخت که در سال ۱۹۹۴ از دو رقیب قدرتمند خود (فیلم های پالپ فیکشن از کوئنتین تارانتینو و فیلم رستگاری از شاوشنگ از فرانک دارابونت) جلو زد و شش جایزه اسکار از جمله بهترین فیلم سال و بهترین کارگردانی را نصیب زمه کیس کرد.
بعد از این فیلم فارست گامپ، زمه کیس از تام هنکس در دو پروژه دیگر دورافتاده (۲۰۰۰) و قطار قطبی(۲۰۰۵) استفاده کرد.
آخرین اثر زمکیس، فیلم پرواز با بازی دنزل واشنگتن است که در سال ۲۰۱۲ اکران شده است.


نخستین فیلم "رابرت زمکیس" که تماما با تکنیک "پرفورمنس کپچر" ساخته شد، امروز در حکم یک پیش گام در نظر گرفته می شود؛ هر چند در زمان خودش نقدهای زیادی گرفته مانند اینکه شخصیت ها واقعی به نظر نمی رسند! در واقع تماشای شخصیت هایی با شباهت بسیار زیاد به نمونه های واقعی و جزییات حیرت انگیز حرکت هایشان انقلابی در تلقی از انیمیشن و تغییر ذائقه مخاطب به پا کرد. بعضی صحنه های فیلم، شگفت انگیز از کار درآمده اند. یک جورهایی می شود به دلیل گرایش افراطی امروز به سه بعدی "رابرت زمکیس" و فیلم حالا کلاسیک اش را سرزنش کرد.

رابرت زمكيس كه دهة اول قرن 21 را صرف پيشرفت تكنيكي سينماي انيميشن كرد و انصافاً در اين زمينه به دستاوردهاي بزرگي هم رسيد، نتوانسته بود كيفيت هنري انيميشن هايش را هم چون وجه تكنيكي شان برجسته كند. اما بهترین و ماندگارترين آثار او از آن دسته فیلم هایی هستند که برای پردة بزرگ سینما ساخته شده اند و تماشاگری که از تماشای شان فارغ می شود تجربه ای جذاب از انواع و اقسام تراژدی، کمدی، درام و تریلر را از سر می گذارد. اين فيلم ها نشان از اين دارند كه سازنده شان يك قصه گوي كلاسيك كبير است.فیلم شناسی

منابع:

# ویکی پدیا
# وبگاه بانک اطلاعاتی فیلم
#ویکر پارک